Firewalking

chůze po žhavém uhlí

ÚVOD      GALERIE      PROGRAM      NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY     MÝTY     CENÍK

Otázky a odpovědi

Otázky a odpovědi

Čím pro vás firewalking přínosným?

Ukojíte svou zvědavost, vyzkoušíte svou odvahu, nadopujete se adrenalinem a endorfiny, zjistíte, že dokážete víc, než jste dosud mysleli.

Je potřeba příprava?

Pokud chcete show - tak ano. Pokud chce věřit tomu, že musíte změnit stav vědomí - pak ano.  Ale pokud ale chcete jen přejít žhavé uhlí - pak NE !

Měříte teplotu uhlíků pyrometrem?

Ne ! Pokud chcete vést za ručičku, jděte na kurz, kde vám řeknou: ,,teď mají uhlíky tu správnou teplotu, už jďěte". Pokud  se ale chcete naučit spolehnout sami na sebe a né na přístroje - tak jste u nás správně. 

Je potřeba psychické přípravy? 

Psychika hraje mariginální roli. Jediné co potřebujete je přepnout se z pocitu ,,popálím se" do pocitu ,, jo to dám ! !" A to vas naučíme do 5 minut. 

Jakou roli hraje kvalita a druh dřeva na firewalking?

Mizivou. Doporučuje se dřevo z listnáčů, my ale víme, že to není podstatné. Dřevo by nemělo být ztrouchnivělé.  

Mám mít vlhká nebo suchá chodidla? 

Je to jedno. Někdo doporučuje chodidla před vstupem pořádně osušit, jiný naopak vlhká chodidla.  Na to, zda se spálíte to ale nemá vliv. 


Jaké jsou nejčastější obavy?

Nejčastěji se setkávám se strachem: ,,Tohle nedokážu", ,,Jo, jasně, tihle to už přešli bez popálení, ale ...ten žár je příliš nesnesitelný..." , ,,Mám moc jemnou kůži na chodidlech, spálím se,,,,,".

Co zjistíte?

Jak je to snadné. Přesto budete příjemně překvapeni, bude to docela příjemné. Ve skutečnosti nezáleží na tom, jak jemnou a citlivou kůži na ploskách nohou máte.

Jsou nějaká rizika?

Ano jsou. Tak jako při každé činnosti, při sportu, při práci, při přecházení ulice.  Občas, můžete v oblouku chodidla pociťovat něco jako spálení se o kopřivu. Tyto příznaky pocítíte zpravidla cca do půl hodiny po přechodu a nebo až druhý den, ale trvají chvíli. Prostě, jako když se spálíte o kopřivu. Pokud se mezi žhavé uhlíky připlete kamínek (občas se to stáne), tak hrozí půchýř. Někdy také účastníci až při mytí nohou a nebo druhý den zjistí bezbolestný miniaturní půchýřek u některého z prstů na noze. 

Na jakém principu to funguje? 

Žhavý uhlík má až 700°C, ale špatně odvádí teplo, lidská kůže naopak odvádí teplo dobře. Naproti tomu  z rozpáleného asfaltového chodníku vám popáleninové puchýře naskočí, protože ten chodník naopak dobře odvádí teplo

Kde lze dělat firewalking? 

Všude tam, kde není zakázáno rozdělávat oheň. Rozdělávání ohně je zakázáno v rezervacích, národních parcích a chráněných krajinných oblastech zakazuje mimo vyhrazená místa rozdělávání ohně zákon č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny, v  lese, zákon č. 289/1995 Sb., a ve vzdálenosti ne kratší než 50 metrů od jeho okraje.  Vždy je nutno počínat si v souladu se zákonem č. 133/1985 Sb. o požární ochraně, který říká:  "Každý je povinen počínat si tak, aby nezavdal příčinu ke vzniku požáru, neohrozil život a zdraví osob, zvířat a majetek."

Má smysl jít na firewalking, když v tom není žádná záhada? 

 Jistě, protože i přes naše materialistická vysvětlení vám tento zážitek pomůže dojít k poznání, že: 

,,věříte-li, že něco dokážete, nebo věříte-li, že ne, pak máte v obou případech pravdu". 

Henry Ford



K čemu je do dobré? 

Firewalking často spojuji s přednáškou na téma strach, obavy a překonávání překážek.

Každý to občas prožil. Přijde moment, kdy máme udělat důležité rozhodnutí, ale chybí nám odvaha, nastane problém, který se nám zdá neřešitelný, nebo situace, která vypadá bezvýchodně.

Vnímáme to jako překážku. Jsme nejistí, plní obav. Co dál? Jak se pohnout vpřed? Půjde to vůbec?

Ale to nikdy nezjistíme, pokud se neodhodláme udělat první krok a jít. Jít naproti svému štěstí, úspěchu, jít za svými sny.

Než vstoupíte bosýma nohama na chodník žhnoucích uhlíků, možná pocítíte strach a obavu  z popálení.

Pak uvidíte, jak to přejdu já.

A za mnou první odvážlivci, kterým se rozzáří oči a vykřiknou: ,,to vážně nic není , vůbec to nepálí !"

Ti strhnou další. A ti vás. 

Poprvé přejdete bosí přes žhavé uhlíky a ten strach se změní v radost. V pocit euforie, že dokážete víc než jste si o sobě dosud mysleli.

Bude to jak droga, půjdete zas a znova a nebudete se moci toho nabažit.

Kdo přejde bos po žhavých uhlícíh, aniž by si popálil chodidla, zjistí, že věci, které v životě považuje za nemožné, jsou často jednodušší než si myslel.

Protože ,,to nejde", máme často jen ve své hlavě.

David Mrhač